Označenie olejov: Ako si vybrať správny motorový olej?

Blog > Označenie olejov: Ako si vybrať správny motorový olej?

04.09.2019

Poznáme to, chystáme sa na výmenu oleja, no nevieme, ktorý motorový olej je pre naše auto ten správny. Označenie olejov nie je pre viacerích zrozumiteľné. Súbor rôznych skratiek, čísel a písmen označuje o danom motorovom oleji všetko potrebné, od viskozity oleja, výkonnostné triedy až po rôzne klasifikácie motorového oleja.

Motorový olej:

Motorový olej je technicky veľmi zložitý výrobok, ktorý sa používa ako mazivo v spaľovacích motoroch. Tento olej plní funkciu ako mazaciu, tak aj chladiacu, čistiacu, ale taktiež chráni motor pred koróziou.

Podľa spôsobu výroby sa motorové oleje delia na:

1. Minerálne

Minerálne oleje sa vyrábajú spracovaním ropy. Ropa je najskôr zbavená vody a mechanických nečistôt, následne sa použitím frakčnej destilácie (proces rozdeľovania chemických látok podľa bodu varu, zahrievaním teploty, pri ktorej sa jednotlivé frakcie/zložky vyparujú) rozdeľuje na petrolejové, benzínové, naftové a olejové frakcie. Výroba pokračuje ďalšími destiláciami, kde sa zo základnej olejovej frakcie oddeľuje olej a mazut. Poslednou destiláciou dostaneme základ pre motorový olej.

2. Syntetické

Tieto oleje sa vyrábajú syntézou (chemická reakcia, pri ktorej zlúčením dvoch alebo viacerých prvkov vznikne produkt, ktorý je zložitejší ako predošlé látky) z odlišných látok ako je ropa. Syntetické oleje majú vyššiu tekutosť pri nižších teplotách a majú menšiu odparnosť. Majú lepšie mechanické a chemické vlastnosti, no sú aj drahšie, ako minerálne oleje.

3. Polosyntetické

Je to zmes syntetického a minerálneho oleja, pričom pomer syntetického olejanie je vyšší ako 30%. Sú navrhnuté tak, aby mali výhody syntetických olejov a cenu minerálnych olejov.

Ako si vybrať správny motorový olej?

Do dnešných automobilov sa používajú polosyntetické, minerálne, no predovšetkým syntetické oleje, hlavne z dôvodu, že sú nízkoviskózne (riedke), čím znižujú spotrebu palivapredlžujú životnosť motora, ale aj interval výmeny motorového oleja. To však neznamená, že naliatím syntetického oleja do motora je možné predĺžiť interval výmeny oleja stanovený výrobcom.

Polosyntetické oleje sú hydrokrakované oleje s vyššou tepelnou stabilitou v porovnaní s minerálnymi olejmi. Minerálnym olejom sa dnes už väčšina výrobcov automobilov a motorov vyhýba, hlavne kvôli ich vysokej viskozitenižšej tepelnej odolnosti a horším mazacím schopnostiam v porovnaní s polosyntetickými a syntetickými olejmi.

Benzínové motory sú k olejom šetrnejšie ako dieselové motory. To znamená, že nároky na motorový olej pre dieselové motory sú vyššie. Práve z tohoto dôvodu sa okrem motorových olejov vyrobených ako pre benzínové, tak aj dieselové motory, vyrábajú špecializované oleje určené len pre dieselové alebo pre benzínové motory.

Okrem výberu správneho oleja do motora automobilu však nesmieme zabúdať na dodržiavanie správneho intervalu výmeny. Ten je stanovený výrobcom, pri bežných motorových olejoch je výmenný interval 15.000km alebo každé 2 roky. Pri olejoch s predĺženým výmenným intervalom tzv. Longlife je tento interval 30.000km.

Pre uľahčenie hľadania vhodného motorového oleja nás neváhajte kontaktovať cez online podporu, prípadne cez mazacie plány rôznych prestížnych výrobcov motorových olejov.

                                                                                                                                                  

Komentáre

  • Jozef

    27.12.2020 18:32

    Prosím vás môžte mi poradiť, aký olej ide do fabie 1,9 sdi 47kW rok 2001.Dakujem za odpoveď.
   2010 - 2021    SGL cars