Problém VW naberá obrie rozmery. Hodnota koncernu klesá. Čo bude ďalej?

Blog > Problém VW naberá obrie rozmery. Hodnota koncernu klesá. Čo bude ďalej?

05.12.2015

Problém VW naberá obrie rozmery. Hodnota koncernu klesá. Čo bude ďalej?

Vozidlá nemeckého giganta sa teší popularite vodičov na celom svete. Každý automobilový nadšenec si s pojmom VW vybaví nemeckú kvalitu, dokonalé spracovanie a nezničiteľné motory. To, čo však vyšlo na povrch s agregátom TDi nikto nečakal.

Obvinenie z porušenia ekologických noriem

V súčasnosti čelí VW obvineniu z porušovania ekologických noriem (emisí), ktoré vypúšťajú dieselové motory. Ako sa na to prišlo? Prekvapivo náhodou. Jedna americká firma testovala výfukové plyny rôznych automobilov, pričom otestovali aj populárne vozidlá Volkswagenu. Pri hlbšom skúmaní vyšlo na povrch, že tieto nemecké automobily sú vybavené programom, ktorý automaticky rozpozná, koľko má vypúšťať výfukových plynov. Na tom nie je nič zlé, avšak podľa týchto technikov software rozpozná, kedy je auto napojené na počítač, ktorý meria emisie. Motor v tomto prípade prispôsobí výkon, aby spĺňal normy. V bežnej prevádzke však vykazuje niekoľkonásobne vyššie hodnoty.

Pokiaľ sa tieto informácie, ktoré američania zistili potvrdí, hrozí VW obrovská pokuta niekoľko miliárd dolárov. Akcie VW klesajú o desiatky percent a hodnota značky sa otriasa v základoch.

Pre miestnych motoristov

Čo z toho plynie pre majiteľov týchto vozidiel? Môžeme predpokladať, že vír na burze sa prejaví do celkového financovania VW. Pri obmedzených prostriedkoch by na tento problém doplatili aj iné značky koncernu, vrátane českej Škodovky, ktorá je do istej mieri závislá na nemeckej automobilke. Automobily, ktoré majú chybné jednotky a nespĺňajú moderné normy, dnes nikto nechce, takže cena nových vozidiel aj ojazdených by spadla dole.

Na záver môžeme len dúfať, aby takúto tradičnú automobilku nestretol podobný osud ako napríklad švédskeho výrobcu Saab. V súčasnosti môžeme len špekulovať kam až táto kauza zájde.

Komentáre

Zatiaľ žiadne.
   2010 - 2021    SGL cars