Trakčné batérie: viete, aké to sú?

Blog > Trakčné batérie: viete, aké to sú?

02.08.2017

Batérie poháňajú množstvo súčastí našich každodenných životov. Život by bez nich bol iba veľmi ťažký. S tým ako sa v poslednej dobe rozmáhajú solárne elektrárne, nastáva otázka, čo sú to trakčné batérie, aké majú využitie, prípadne, ktoré sú cenovo dostupné.

Aj trakčné batérie sú akumulátory

Akékoľvek batérie nazývame bežne aj akumulátory. Robíme to preto, lebo slúžia na akumulovanie energie. Túto energiu sú potom schopné takmer akýmkoľvek spôsobom pretransformovať na elektrinu. Akumulátory pri využívaní menia chemickú energiu na elektrickú a pri nabíjaní opačne.

Čo sú to trakčné batérie?

Zaujímavosťou trakčných batérií je, že navonok väčšinou nevyzerajú inak ako bežné autobatérie. Pomýliť by ste si ich avšak nemali: vynikajú totiž inou farbou. Navyše, oproti konvenčným batériam majú jednu zásadnú výhodu, o ktorej si povieme viac. V našej ponuke nájdete trakčné batérie prestížnych značiek: VARTA, EXIDE, BANNER.

Navonok rovnaké, no vo vnútri celkom odlišné

Bežná autobatéria má 2 hlavné účely využitia: naštartovanie motora, pričom tu sa využije istá časť energie vo veľmi krátkom čase. Druhým účelom je zásobovanie všetkých žrútov elektrikcej energie, ktoré v interiéri nájdeme (audio, osvetlenie...). Vtedy počas jazdy, sa už ale batéria zároveň dobíja prostredníctvom alternátora.

Dlhodobé opakované vybíjanie však bežným autobatériam nesvedčí a trvalo ich poškodzuje (musia byť dobíjané alternátorom, aby vydržali dlho fungovať). Trakčná batéria na to ide inak. Jej úlohou je plniť iba jeden účel: nahromadiť energiu a postupne z nej ťažiť, až kým sa nevybije. Neprospieva jej teda krátkodobý masívny odber.

Na čo slúžia trakčné batérie?

Ako už napovedá ich názov, slúžia najmä na pohon, prípadne na ťah zariadení. Svoje využitie tak nájdu najmä v obytných autách, solárnych zariadeniach, mobilných systémoch riadenia dopravy, v invalidných vozíkoch, ale aj inde. Jednoducho vo všetkých zariadeniach, kde sa očakáva bežné vybíjanie a nabíjanie batérie, podobne ako napr. v mobilných telefónoch.

Akú majú trakčné batérie výdrž?

Vďaka tomu, že oproti konvenčným batériam majú posilnené mriežky elektród, dosiahla sa aj vyššia odolnosť pri opakovanom nabíjaní a vybíjaní. Oproti bežnej autobatérii vydrží až 4-5x viac nabíjacích cyklov (400 - 500). Ak máte záujem alebo potrebujete poradiť s výberom, stačí nás kontaktovať na online chate v pravom dolnom rohu obrazovky alebo TU.

Využili ste už aj vy niekedy trakčnú batériu?

Komentáre

 • Števo

  02.03.2021 09:40

  Akú batériu doporučujete kúpiť do agregátu na výrobu el.energie ,trakčnú alebo konvenčnú? Výpadky energie bývajú krátkodobé cca 4-5krát ročne
 • Ľudovit Bartoš

  12.10.2020 21:05

  Dobrý deň je trakčna batéria vhodná pre zapojenie so záložným zdrojom k obehovemu čerpadlu na vykurovanie ?
 • Peter

  22.09.2020 20:49

  Mam fotovoltiku s dvoma trakcnymi batériami Banner 12V - 180Ah, na aké napätie sa môžu maximálne vybiť aby sa neposkodzovali.
 • Róbert Vargovčik

  06.06.2020 16:45

  dobrý deň. môžete mi poradiť aku bateriu kúpiť ku člnu ? čln váži 55kg +2osoby,motor má ťach 66lb
 • Milan Galkovič

  02.01.2020 15:58

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, akú životnosť má trakčná batéria a čo je to nabíjací cyklus. Za odpoveď ďakujem - Galkovič.
 • Martin

  11.05.2019 16:34

  Dobry den. Su baterie bosch radu T3, trakcne baterie? Dakujem
 • Pavel

  05.03.2019 09:43

  Kúpil som autokaravan,nevedel som,že druhý aku by mal byľ trakčný,kúpil som oba rovnaké.V kempingoch som bol napojený na elektriku,nezbadal som chybu.Teraz som parkoval mimo kempu,akumulátor málo vydržal,tak som prišiel na omyl.Pokazil som niečo?Aký trakčý aku by ste mi poradili?Ďakujem za odpoveď. Janik Pavel
   2010 - 2021    SGL cars