DPF filter: nemusí byť postrachom

Blog > DPF filter: nemusí byť postrachom

17.07.2017

O DPF filtri ste určite počuli už viackrát, možno ste ho dokonca už museli aj meniť. Niet sa čomu čudovať - moderná legislatíva Európskej Únie si zažiadala, že mať ho, je v moderných dieseloch nutnosť. O jeho funkčnosti a schopnosti znižovať emisie CO2 nie je pochýb, pochyby však majú mnohí o jeho funkčnosti a schopnosti vydržať.

Na čo slúži DPF filter?

DPF filter mnohí poznajú aj pod názvom filter pevných častíc. V EÚ je povinný (pri nových autách) už od roku 2010, je teda súčasťou emisnej normy Euro 5. Jeho úloha sa na prvý pohľad zdá jednoduchá: zachytiť pevné častice, ktoré spaľovaním dieselového paliva vznikajú, a účinne ich spáliť v regeneračnom procese.

Kedy sa DPF zapína a kedy najviac trpí?

Vo všeobecnosti sa neodporúča kupovať si automobil vybavený DPF (alebo FAP, ako sa nazýva pri francúzskych autách) filtrom, ak plánujete vozidlo využívať najmä v meste. Častými krátkymi jazdami totiž tento systém nie je schopný zachytiť a spáliť všetky pevné častice.

Regenerácia filtra sa môže robiť buď automaticky (pri ustálenej jazde na diaľnici rýchlosťou viac ako 110km/h) alebo sa môže urobiť aj manuálne, a to prostredníctvom prípravok na prečistenie DPF filtra. Toto rozhodne odporúčame robiť ešte predtým, ako vznikne problém a vám sa na palubovke rozsvieti kontrolka filtra.

Ako odstrániť problémy s filtrom pevných častíc?

Ako sme spomínali v predošlom odstavci, ak často nejazdíte po diaľnici, odporúčame filter pravidelne prečisťovať. Druhou možnosťou, ktorú ale rozhodne neodporúčame, je jeho odstránenie z vozidla. Takto vám môžu vzniknúť problémy pri STK, prípadne aj pokuty.

Najvhodnejším riešením je kúpa a inštalácia nového filtra od niektorých z alternatívnych výrobcov, ktoré vynikajú aj omnoho priaznivejšou cenou.

S filtrom pevných častíc sa neradno zahrávať: neskôr sa totiž môže zahrať on s vami. Nenechajte nič na náhodu a radšej stavte na nový DPF filter.

Ak máte záujem o kúpu DPF filtra alebo potrebujete pomôcť s výberom neváhajte nás kontaktovať.

Komentáre

Zatiaľ žiadne.
   2010 - 2021    SGL cars